TARUMAA KARUMAA -Syysjuhla 2019

”Karumaa ja sen asukkaat ovat harmaata, jäykkää ja karua väkeä. He puurtavat totisina aamusta iltaan ja illasta aamuun kuin ahkerat muurahaiset armotonta tehokkuutta ihaillen ja Karumaan onnea tavoitellen.

Tarumaa ja sen asukkaat ovat värikästä, leikkisää ja elinvoimaista väkeä, joiden ystävällisyyttä ja iloisuutta ei kukaan voi olla huomaamatta. Tarumaan väki on yhtä isoa perhettä. He nauttivat täysin siemauksin elämästään suojellen samalla vastuullisesti kaikkea olemassa olevaa.

Karu- ja Tarukansat ovat eläneet muinoin yhdessä toisiaan täydentäen. Asukkaita syntyi orgaanisen masiinan, ”Maailman Vaa’an”, sisältä: tasapuolisesti harmaita Karuja ja värikkäitä Taruja. Eräänä päivänä ”Maailman Vaaka” rikkoutui. Mitä siitä seurasi? Miten se vaikutti Tarujen ja Karujen yhteiseloon? Se jää nähtäväksi”.